Ortodoncja
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Podczas leczenia ortodontycznego wykorzystywane są różnego rodzaju aparaty ortodontyczne, zdejmowane lub stałe. Ortodonta zakłada je od strony wargowej bądź językowej zębów. Leczenie ortodontyczne konieczne jest często przed rozpoczęciem leczenia implantologiczno-protetycznego. Dzięki kompleksowemu podejściu do leczenia stomatologicznego możliwe jest zapewnienie satysfakcjonujących i trwałych efektów.
Dlaczego nasze zęby powinny być proste?
Proste, równo ustawione zęby są wyznacznikiem atrakcyjności uśmiechu. Piękny uśmiech stanowi atut zarówno w relacjach zawodowych, jak i prywatnych. Gdy nie musimy krępować się stanem naszego uzębienia zyskujemy niezwykły komfort i pewność siebie, a co za tym idzie – dobre samopoczucie. Z powodu nieprawidłowego rozmieszczenia zębów może dochodzić do ich nadmiernego ścierania, problemów z przeżuwaniem.
W naszej klinice leczeniem ortodontycznym zajmuje się lek. dent. Iryna Wróblewska-Tsvyntarna.
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Podczas leczenia ortodontycznego wykorzystywane są różnego rodzaju aparaty ortodontyczne, zdejmowane lub stałe. Ortodonta zakłada je od strony wargowej bądź językowej zębów. Leczenie ortodontyczne konieczne jest często przed rozpoczęciem leczenia implantologiczno-protetycznego. Dzięki kompleksowemu podejściu do leczenia stomatologicznego możliwe jest zapewnienie satysfakcjonujących i trwałych efektów.
Aparaty ortodontyczne dzielimy na aparaty zdejmowane oraz stałe.
Aparaty zdejmowane
Aparaty ruchome to kolorowe, akrylowe płytki samodzielnie wkładane i wyjmowane przez Pacjenta. Stosowane są różne modyfikacje w zależności od rodzaju wady zgryzu. - aparaty zdejmowane górne i dolne - akrylowe płyty - nie płytki- (Schwarza), u dzieci z uzębieniem mlecznym - płytki przedsionkowe, do próby modyfikacji wzrostu - aparaty zdejmowane obuszczękowe (wykonane z akrylu). Najwłaściwszym momentem ich stosowania w okresie wzrostu w celu zapewnienia warunków prawidłowego rozwoju narządu żucia.
W leczeniu wczesnym istnieje możliwość korzystania z aparatów elastycznych typu trainer, jest to elastyczny aparat ortodontyczny przeznaczony do leczenia dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat.
U najmłodszych Pacjentów, u których pojawiły się już zęby mleczne wykorzystujemy leczenie płytką przedsionkową. Pomaga ona odzwyczaić się najmłodszym od smoczka, wspiera terapię dzieci z zaburzeniami mowy oraz zapewnia warunki prawidłowego rozwoju.
Aparaty stałe
Aparaty stałe są przeznaczone dla pacjentów z uzębieniem stałym. Pozwalają one na sprawne przesuwanie zębów w pożądanym kierunku. Składają się one z zameczków oraz rurek połączonych ze sobą sprężystym łukiem. Osiągnięcie precyzyjnych efektów leczenia możliwe jest dzięki stale wywieranej sile na uzębienie.
W obiegowej opinii przyjęło się, że „aparaty stałe są przeznaczone dla pacjentów z uzębieniem stałym." - nie jest do końca prawda, w uzasadnionych przypadkach można stosować aparaty stałe cienkołukowe częściowe 2x4 (zamki na 4 siekaczach górnych plus pierścienie na pierwszych stałych trzonowcach), aparaty pomocnicze stałe grubołukowe stosuje się u także u dzieci z uzębieniem mieszanym.
Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?
Zdrowy i ładny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Noszenie aparatu to główna część procesu leczenia ortodontycznego, którego efektem jest skorygowanie wady zgryzu. Aparat umożliwia zachowanie zdrowego uzębienia, wyleczenie niektórych wad wymowy oraz utrzymanie komfortu jamy ustnej. Proste zęby są mniej narażone na próchnicę i choroby przyzębia, dlatego już od najmłodszych lat warto pomyśleć o założeniu aparatu ortodontycznego.
Kompleksowe leczenie ortodontyczne składa się z kilku etapów:
- Wizyta konsultacyjna – lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz wykonuje badanie narządu żucia. Celem dokładnej analizy pobierane są również wyciski pod modele diagnostyczne, a Pacjent kierowany jest na zdjęcia rentgenowskie.
- Omówienie planu leczenia - rozpoznanie, omówienie możliwych sposobów leczenia wady zgryzu oraz ewentualnej współpracy z lekarzami innych specjalności, następnie wspólne z pacjentem podjęcie decyzji dotyczącej optymalnego czasu rozpoczęcia leczenia oraz wyboru metody leczenia (rodzaj stosowanego aparatu); informacja o możliwych działaniach niepożądanych i trudnościach w leczeniu danego pacjenta oraz przewidywanym czasie leczenia aktywnego i kosztach.
- Rozpoczęcie leczenia – w zależności od zaplanowanego leczenia wydanie Pacjentowi aparatu ruchomego lub założenie aparatu stałego. Są to zabiegi zupełnie bezbolesne. Następnie lekarz ortodonta wykonuje instruktaż higieny jamy ustnej oraz udziela niezbędnych porad.
- izyty kontrolne – to główny warunek widocznych postępów leczenia. Podczas tych wizyt następuje kontrola przebiegu leczenia oraz aktywacja aparatów. W zależności od zastosowanej metody leczenia wizyty odbywają się w odstępach 6-8 tygodniowych.
- Faza retencji – ma na celu stabilizację efektów leczenia i kontrolę przed ewentualnymi nawrotami w najbliższym czasie
Nasze Centrum Stomatologii oferuje swoim Pacjentom aparaty ortodontyczne stałe standardowe oraz aparaty samoligaturujące, zarówno metalowe jak i estetyczne.
Dla dr Iryny Wróblewskiej-Tsvyntarnej priorytetem jest udzielenie pacjentowi wyczerpujących informacji, dlatego zawsze w sposób zrozumiały stara się przedstawić szczegóły problemu oraz sposoby, pozwalające mu zaradzić. Po wizycie konsultacyjnej każdy pacjent powinien znać dokładne wskazania, optymalne metody, a także długość i koszty leczenia.
MD Medenti
ul. Armii Krajowej 8,
23-400 Biłgoraj
tel.: 504–284–850
recepcja@medentistomatologia.pl
Godziny otwarcia
Poniedziałek 9:00-18:00
Wtorek 9:00 - 16:00
Środa
9:00 - 16:00
Czwartek 10:00 - 18:00
Piątek 9:00 -
16:00